Nenechte si ujít nové články a informace ze světa zvířat, jejich zdraví a komunikace s nimi.                                     Buďme v kontaktu:
Krásná čarodějka - pro lepší život našich zvířat
  • HOME
  • Vzdělávání
    • Semináře >
      • Když zvířata hovoří I. . . . aneb jak jim porozumět
      • Práce se strachem
      • Skenování těla a práce s nemocemi u zvířat
      • Spiritualita a magie zvířat
      • Mystika mýtických zvířat
      • Když zvířata hovoří II.
      • Cesta zrození a smrti
    • Tipy pro delší život zvířat >
      • . . . pomocí stravy
      • . . . pomocí péče
    • Příroda je magická
    • Zdravý pohyb a zdraví psů
  • Služby
    • Komunikace se zvířaty
    • Myoterapie >
      • Máte zájem o terapii?
    • Přirozená strava u psů
  • Komunikace se zvířaty
    • Co je komunikace se zvířaty?
    • Proč komunikovat se zvířaty?
    • Denní pětiminutovka
    • Meditace s Wynter Worsthorne
    • Návod jak komunikovat se zvířaty
  • O mně
    • Moje láska - Německá doga >
      • Nikita
      • Kačenka
    • Bílí lvi >
      • Pocta lvu
      • Moje cesta do Afriky
  • E-shop
  • Kontakt
  • Informace o zpracování osobních údajů

Jak poznat, kdy je pro psa zima snesitelná a kdy už je třeba obléknout

1/2/2023

0 Comments

 
Poslechněte si audioverzi článku
Picture
​Bude zima bude mráz, kam se pejsku, kam schováš . . . ano, v originále se tato pranostika liší ve zvířeti, ale pro naše účely je pes, zima a oblékání to, o čem chci dnes psát. Nejrůznější oblečky psů se již staly celkem běžnou součástí našeho společného soužití, a přesto často na sociálních sítích čtu otázky „oblékat či neoblékat“ a snad ještě častěji potkávám špatně oblečené psy.
Začněme tedy nejprve zda a kdy.
Svým klientům doporučuji obléknout lehkou bundičku jakmile klesne teplota pod 10 - 8°C. Ne, ne, nepatří tam minus. Opravdu doporučuji oblékat pokud je méně, než deset nad nulou. Je však třeba dodat, že moji klienti jsou ve většině hafíci s pohybovými potížemi od degenerativních onemocnění kloubů, chronického přetížení některé části těla, po nejrůznější důsledky dávných zranění, kde teplo je proti prochadnutí kloubů a tkání velmi důležité. Je-li jakýmkoliv způsobem omezeno zdraví psa, pak se to může projevit mimo jiné i na zhoršené termoregulaci těla.
​
Oblékání psů je věc značně individuální a týká se především psů, kteří s námi sdílejí domácnost  celoročně uvnitř nikoliv venku. Venku žijící psi, kteří mají boudu či místo kde najdou útočiště před nepřízní počasí, si vytvoří kvalitní podsadu tzn. silnou vrstvu „vnitřní“ srsti, která nepustí teplo ven a zimu dovnitř. Je-li váš pes celoročně venku, pak bych zvážila možnost přístupu do teplejších prostor (např. do garáže, či kotelny) nastane-li delší období větších mrazů. Všeobecně se doporučuje klesne-li teplota pod -6 až -8°C. Ale i zde je to velmi individuální. Znám psy, kteří i v těch největších mrazech spí zachumlaní do klubíčka venku ve sněhu, přestože mají luxusní zateplenou boudu.
​
Vraťme se k hafanům, kteří s námi sdílejí domácnost a leckdy náš gauč, křeslo a postel. Je třeba mít na paměti, že s námi žijí v našich příjemně vytopených příbytcích, kde je minimálně 20°C, a většinou o nějaký ten stupínek více. Jejich tělo tak nereaguje na přirozené přírodní cykly a nevytvoří si hustou, bytelnou podsadu, která by je ochránila před zimou. Teplotní rozdíl při venkovní teplotě kolem nuly pak může být pro tělo v lepším případě nekomfortní, v horším vést k prochladnutí a následné nemoci. Přirovnala bych to k procházce v mikině, nebo ve svetru. Jak dlouho bychom v zimě vydrželi venku, než bychom začali cítit zimu v každé buňce těla?
Člověk nejrychleji prochladne od nohou. U psů je to stejné. Tradiční čínská medicína to vysvětluje velmi jednoduchým způsobem. V nohách, u psů jsou to pak zadní, vede meridián (dráha) ledvin (kromě jiného). Chlad po něm stoupá nahoru a nejsou-li ledviny v teple, usídlí se zde a oslabuje svým chladem funkci ledvin, což se nemusí projevit okamžitě, ale s odstupem času. Tím snad nemyslím, že bychom měli psům dávat v zimě boty. Bože chraň! Speciální psí obuv náleží pracovním psům hasičům, vojákům či záchranářům, kde hrozí v nebezpečném terénu poranění tlapek. O ledvinách hovořím proto, že často vídám sice oblečené psy, ale obleček jim končí přesně tam, kde je nejdůležitější, aby byl – v bederní části. Je důležité, aby psí kabát byl dostatečně dlouhý, a i při pohybu psa, zakrýval jeho bederní část až za kořen ocasu. U starších hafíků, či psů s artrózou je dobré udržet v teple i velké klouby. Tady pomůže pokud je obleček o něco větší/delší. Řešením může být obleček s nohavicemi, tady však pozor při oblékání a manipulaci s tlapkami. Tlapky psa mají rozsah pohybu pouze dopředu a dozadu, do vnější strany je jen velmi omezený a při oblékání psa "vyvracením" tlapky do vnější strany můžeme způsobit vnitřní velmi drobounká poranění. Ta však při častém opakování a s odstupem času mohou mít zásadní dopad na pohyb psa. Při jakékoliv manipulaci (oblékání, mytí tlapek, sušení tlapek) by tlapka měla zůstávat v přirozené pozici pod tělem psa s pohybem pouze vpřed a vzad, nikoliv do strany. Měla by kopírovat přirozený pohyb tlapky.

Nejste-li si jisti, zda pořídit psovi kabát či ne, zde je šest faktorů, kterým byste měli věnovat pozornost:

  1.  Zdravotní stav – v zásadě lze říci, že u psů s pohybovými obtížemi (např. degenerativní kloubní onemocnění, artróza, artritida, spondyloartróza) a psů s chronickými obtížemi, či specifickými zdravotními obtížemi hrozí výrazně větší nebezpečí prochladnutí, než u zdravých psů v dobré tělesné kondici. Je-li nějakým způsobem omezena zdravotní stránka těla, může být omezena i jeho termoregulace.
  2. Věk – těla štěňat a psích seniorů nemají regulaci teploty tak efektivní, jako zdravý dospělý pes a prochladnou tedy mnohem rychleji.
  3. Velikost – malí psi mají v poměru k objemu svých vnitřností větší povrchový objem kůže, než velcí psi, tedy větší plochu, kterou uniká tělesné teplo. Proto malí psi snadněji a rychleji prochladnou, než psi velcí. Svou roli hraje samozřejmě i výška psa.
  4. Váha – jak víme, tuk je skvělý izolátor, tzn. hubenější psi mohou mít tendenci prochladnout rychleji, než jejich „tučnější“ kamarádi. Pozor! Zdravotní rizika u psů s nadváhou rozhodně nestojí za to, ho vykrmovat, aby mu nebyla zima.
  5. Barva srsti – jak víme z fyziky, tmavá přitahuje sluneční paprsky více, než světlá barva. Proto během zimního krásného slunečného dne bude černým a hnědým psům výrazně tepleji, než těm se světlou či bílou srstí.
  6. Typ srsti – psi s tlustou srstí, či s hustou podsadou mají větší toleranci chladu (např. samojedi, husky, bernardýni). Dalo by se říci, že většina z nich zimu přímo miluje. Tato plemena byla převážně vyšlechtěna v severském klimatu a mají mnoho atributů, které jim umožňují přežít v poměrně mrazivých podmínkách. Na druhou stranu psi s tenkou srstí (např. greyhoundi nebo naháči) nejvíce trpí právě v chladném počasí.
Picture
​Jak vybrat vhodný oblek pro psa?
​
Dnešní trh nabízí už širokou škálu oblečků pro psy od módních výstřelků po praktické kousky. Základem je, aby oblek psovi dobře padnul tzn. aby byl dostatečné dlouhý a zakrýval celou část bederní páteře až k ocasu, a to nejen když stojí, ale především při běžném pohybu. Někdy může být obtížné najít vhodnou velikost, proto kupujete-li oblek v obchodě, je dobré vzít hafana s sebou. Většina obchodů s potřebami pro zvířata s tím nemá problém.
Další možností je internet, kde je výběr poměrně široký, ale určení velikosti může být někdy sázka do loterie. Pak se hodí, je-li prodejce vstřícný co se poštovného týče.
Máte-li obří plemeno  či nestandardní velikost psa, můžete se obrátit na profesionály, kteří šijí obleky na míru. I zde už je z čeho vybírat. A pokud rádi šijete, pak se do toho jednoduše vrhněte sami. Za dva večery jste hotoví a oblek bude přesně podle vašich představ.
​
Určitě oceníte bude-li z materiálu, který se snadno udržuje tzn. rychle vyprat, rychle vysušit. Oblek by měl dobře padnout, ale nebýt příliš upjatý, aby psa nikde neškrtil, nedřel kůži apod., zvláště pak kolem předních tlapek, gumičky na zadních tlapkách či konce zipů.
Doporučuji spíše jednoduchý oblek bez knoflíků, šňůrek a jiných „ozdobiček“, které mohou jednak psa iritovat, ale především mohou být nebezpečné tím, že se jimi pes někde zachytí.
Oblek by měl jít snadno a bez obtíží nandat a sundat. U navlékacích obleků pozor na vyvracení tlapek do strany. Při manipulaci by tlapka měla být ve skrčené pozici POD tělem psa, nikoliv tahána/vyvracena do strany.
​
Je-li podzimní, nebo jarní počasí, kdy fouká studený vítr a v minutě vyskočí sluníčko a je teplo, kontrolujte tu a tam psa, zda mu není teplo. Při delší vycházce či celodenním výletě pak dle potřeby sundejte/nandejte oblek, aby mu naopak nebylo zbytečně horko. Řešením může být lehčí kabát, fleece nebo šusťák na podzim a brzké jaro a zimní, vyteplená, bunda na zimu. Ze zkušenosti mohu potvrdit, že to funguje skvěle.
​
Hodně radosti na společných toulkách s vašimi psy a nezapomeňte „Není špatného počasí, je jen špatně oblečený pejskař“, v našem případě i pes. 

0 Comments



Leave a Reply.

    Picture

    Šárka Janouchová

    Neznám nikoho, kdo by si nepřál, aby tu jeho pes byl co nejdéle. 
    Nejmodernější vědecké výzkumy již mají dostatek informací z oblasti biologie stárnutí a ukazuje se, že vhodnou stravou a péčí  je možné prodloužit život psů o 3-4 roky.
    Na tomto blogu se věnuji nejnovějším poznatkům z oblasti pohybového aparátu psa a jeho udržení v co nejlepší kondici do co možná nejpozdnějšího věku psa. Jak dosáhnout co nejlepší pohyblivosti psa nejen v jeho produktivním období života, ale i v jeho seniorském věku. Jak řešit a  předcházet nejrůznějším pohybovým potížím, které s věkem psa přicházejí a prodloužit nejen životní pohodu psa, ale především dobu, kdy je tu s námi.
    Jako červená nit se zde prolíná mé snažení podělit se o své zkušenosti a poznatky jak prodloužit život našim psům a umožnit jim život v maximální možné životní pohodě a bez bolesti.
    Další tipy, které mohou přispět k prodloužení života  psů . . .
    . . . pomocí stravy
    . . . pomocí péče

    Zajímá vás dané téma? Chcete se naučit víc? Mrkněte na připravované akce, zda zrovna neplánujeme téma, které vás zaujme.
    Plánované akce

    ​Máte zájem o konzultaci ohledně vašeho zvířete?
    Chci konzultaci

    ​Máte zájem o myoterapii pro svého psa?
    Chci myoterapii

    ​Chcete dostávat články a informace z oblasti zdraví zvířat komunikace s nimi
    e-mailem?
    Zprávy e-mailem

    ​Myslíte-li, že by článek mohl zajímat lidi kolem vás? Děkuji, že jej sdílíte!

    Archives

    March 2023
    February 2023
    January 2023
    June 2022

    RSS Feed

Proudly powered by Weebly