Poslední vědecké výzkumy ukazují, že zde je další důvod, proč mají kočky titul „mysteriózních“ bytostí. Je to kočičí vidění věcí, které mi s našima očima vidět nemůžeme! Kočky, stejně jako další zvířata mají schopnost vidět psychedelická pásma na květinách, nebo ozdobné vzory na křídlech ptáků, jež jsou lidskému oku neviditelná.
Tajemstvím této super vize našich čtyřnohých přátel je UV světlo. Podle poslední studie koček, psů a dalších zvířat umí, na rozdíl od lidí, tento druh světla vnímat.
“Je celá řada věcí odrážející UV záření viditelné pro některá citlivá zvířata, zatímco pro člověka nikoliv,“ říká Ronald Douglas, profesor biologie City University v Londýne a spolu autor studie. „Například květiny mohou mít určité vzory ukazující, kde je nektar, nebo značkovací moč u zvířat. Také například sob vidí polárního medvěda díky odrazu UV záření ve sněhu.” Proto kočky, psi a sobi rozeznají pouze očima zvířata s bílou kožešinou, zatímco většina lidí uvidí pouze bílý sníh.
Douglas, který se specializuje v optice a Glen Jeffery, profesor zabývající se studiem neuronů z londýnské University College vedou diskusi, že kočky, psi, ježci, hlodavci, netopýři, lišky a okapi umí detekovat významné úrovně ultrafialového záření.
“Již dekády víme, že mnoho bezobratlých živočichů, jako jsou včely, vidí ultrafialové světlo,“ pokračuje Douglas, a dodává, že i ptáci, ryby a někteří plazi byli, v poslední době, na tento seznam přidáni. „Nicméně, vědci věří, že většina savců ultrafialové světlo vidět nemůže, neboť nemají vizuální pigment s maximální citlivostí na ultrafialové světlo, ale místo toho mají čočky, jako jsou lidské, které zabraňují ultrafialovému světlu proniknutí do sítnice,“ říká.
Profesor vysvětluje, že visuální pigmenty jsou ty, které pohlcují světlo a přeměňují je na elektrickou aktivitu, která je, pro změnu, přenášena skrze nervové buňky. Zdá se, že toto není pro citlivost na ultrafialové záření vždy nutné. Místo toho u některých zvířat transparentní části oka, jako je rohovka a křišťálové duhovky, přenášejí vlnové délky ultrafialového světla. Tato schopnost umožňuje průniku více světla do sítnice, „něco, co může být velmi užitečné pro noční tvory, kterými kočky jsou“, pokračuje.
To by rovněž vysvětlovalo, proč kočky projevují tolik zájmu k obyčejným objektům jako je kousek papíru. Někdy jsou do papíru, textilií, pracích prostředků, šamponů a kosmetiky přidávány chemické látky, aby objekt vypadal zářivěji. Jakmile tyto optické rozjasňovače absorbují ultrafialové světlo, mohou v očích zvířat, která jsou citlivá na UV paprsky, vypadat jinak. Někteří lidé, například ti, kteří prodělali operaci šedého zákalu, rovněž mohou vidět něco z UV světla, i když většina nikoliv.
“Všichni víme, že ultrafialové záření může být škodlivé,“ uvedl Jeffery pro Discovery News. „Hodně pracuji v arktické oblasti, kde je úroveň UV záření díky množství sněhu a ledu příliš vysoká. Takovýto povrch odráží 90% UV záření, čemuž jsou zvířata vystavena. Pokud nebudete mít brýle, vaše oči se poškodí během prvních 15 minut.“ Nicméně studie na sobech ukazují, že opakované vystavení ultrafialovému záření je vůbec netrápí. Je možné, že kočky, jeleni a některá další zvířata se schopností detekce UV paprsků mají ochranný mechanismus.
Vědci rovněž věří, že UV světlo má tendenci tvořit více rozostření. “Lidé jsou dobří v jedné věci: umí vidět více detailů,“ dodává Douglas a uzavírá: „Možná to je důvod, proč máme čočky, které „blokují“ ultrafialové světlo. Pokud bychom je neměli, možná by se nám svět jevil více rozostřený.“
Reference: http://rspb.royalsocietypublishing.org/content/281/1780/20132995.abstract
Přeloženo z: www.themindunleashed.org