Ve své praxi myoterapeutky často lidem vysvětluji důležitost a nezbytnost krku pro pohyb a zdraví psa. Krk je spojnice mezi tělem a mozkem, který kontroluje a řídí celé tělo, a je zde velké množství důležitých tkání. Je-li činnost kterékoliv z těchto tkání omezená, může to mít pro psa až život ohrožující následky. Používáním obojku totiž může docházet ke snížení funkcí - zásobení kyslíkem, krevní zásobení a výživa, neurologické spojení - které jsou pro tělo zcela zásadní.
Veškerá anatomie - svaly, páteř, žíly, nervy atd. - má svůj nezastupitelný důvod a smysl. Svaly na krku kompletně (kromě prvních dvou krčních obratlů, které lze přes kůži nahmatat) obalují páteř. Smyslem této "sestavy" svalů je zajištění flexibility a pohyblivosti krku a hlavy, stejně jako ochrana a podpora nervů a žil vedoucích z a do mozku. Je-li obojek těsný, svaly jsou stlačené. To vytváří prostor pro větší či menší poranění a pohmoždění svalu. V průběhu sebe uzdravujícího procesu poraněných svalových vláken dochází k jejich zkrácení a to u svalu obklopujícího obratle způsobí vzájemné přiblížení obratlů. Tím se zmenší prostor mezi obratli, což má dopad na ostatní struktury a vazby. Toto řetězení může pak mít devastující efekt na velké nervy a žíly v dané oblasti a může vyústit až v dysfunkci, bolest či závislou bolest, kterou mi lidé zažíváme v podobě mravenčení či "uslé" ruky. Psi zažívají to samé a často se to projevuje olizováním či kousáním předních tlapek.
Snížení průtoku krve z a do mozku může mít rovněž dopad na dodávku potřebných hormonů, což může mít katastrofický dopad na funkce smyslové - oči, uši, nos (např. suchý a popraskaný nos je často právě projevem problému s krkem). Z hlediska svalů je krk kritickou oblastí pro podnět, rovnováhu i flexibilitu. Je-li krk zatuhlý kvůli poraněným svalům, bude to mít dopad na celkovou pohyblivost psa a následně vytvářet systémové problémy v těle. Nevěříte? Vyzkoušejte si to na sobě jednoduchým cvičením: Zvedněte ramena co nejvíce k uším a pak se zkuste pohybovat . . . jaké to bylo? Jak jste se cítili?
Na krku rovněž nalezneme sval odpovědný za stabilizaci jazyka, který je zásadní z hlediska potravy a celkové rovnováhy. Poranění tohoto svalu tak ovlivní nejen pozici jazyka, ale celkovou rovnováhu psa.
Taháme-li psa na vodítku do stran, pak rovněž může dojít k tzv. hyperextenzi krku. Představte si čelní náraz v autě, kdy jde hlava dopředu, následně dozadu a pak zase vpřed - rychlost a intenzita nárazu pak způsobí výše uvedenou hyperextenzi krku. Tedy náraz, kdy krční svalstvo není schopno tento náraz absolvovat, čímž dochází k natažení páteře, svalstva, nervů a cév. Nápor, kdy silou táhneme psa za obojek, není něco, s čím si krk dokáže poradit a může tak snadno dojít k poranění a zanechat na krku permanentní, někdy opakující se bolest, způsobenou právě hyperextenzí krku.
Jakýkoliv pohyb se neobejde bez zapojení krku, stejně jako bez jeho pohyblivosti a flexibility. S tím samozřejmě souvisí i ramena, která by měla být uvolněná, jako v závěsu. Tím je psovi umožněno dobře běhat a provádět obraty. Jsou-li ramena omezena, nebo dokonce poškozena, používáním obojku či nesprávně padnoucích kšírů, bude to mít opět dopad na pohyblivost a celkovou pohodu psa.
Je-li mobilita psa omezena kvůli bolesti a stlačení krku, nebude tělo správně fungovat a postupně se bude měnit postoj psa. To povede k následným svalově-kosterním změnám coby důsledek adaptivní ochrany těla. Svalově-kosterní změny pak dále působí fyzické a psychické napětí. Jakékoliv napětí v těle má za následek nedostatečnou funkci parasympatetického systému, jehož úkolem je relaxace a regenerace těla. Následný dopad se pak projeví v dalších oblastech jako je zažívání nebo pocit větší zranitelnosti. Je to stejné jako u nás lidí - jestliže zažíváme delší dobu bolest odrazí se to, dříve či později, na našem fyzickém těle i psychice. Naše pohyblivost se snižuje a naopak pocit zranitelnosti zvyšuje. U psů je to stejné.
Pokud pes na vodítku příliš tahá, pak jedním z řešení jsou dobře padnoucí kšíry. Jaký dopad na pohybový aparát mohou mít nesprávně padnoucí kšíry i o tom, jak správně kšíry vybrat, si povíme v druhém díle tohoto povídání.