Je patrné a na první pohled zcela jasné, že zlomená kost se musí „opravit“. Proč tedy píšu o něčem, na první pohled, tak zřejmém?
Důvod je zcela prostý. Na příkladu kosti je dobře patrné, že je-li tělo, nebo některá jeho část, poškozené, potřebuje zvláštní péči. Bohužel, přijde-li řeč na svaly, setkávám se ve své praxi s tím, že z našeho lidského pohledu, nehrají nikterak důležitou roli. Jejich fungování bereme jako samozřejmost. A přesto . . . jsou-li poraněné, měl by být ozdravný program dodržen stejně ostražitě a důsledně, jako kterýkoliv jiný ozdravný proces v těle. Při poranění svalů se nejčastěji setkávám se scénářem „klidový režim bez pohybu“. Bohužel stejně tak často je to i jediný způsob péče. Kdyby stejný scénář nastal při zmiňované zlomené kosti, byl by vnímán jako špatný a zcela nevyhovující. Možná je na čase zamyslet se na tím, proč věnujeme tak málo pozornosti poraněným svalům.
Není sporu o tom, že kosti hrají v těle roli podpory, jakéhosi tělesného rámu. Avšak jsou to právě svaly, co ovlivňuje postoj těla. A jsou to měkké tkáně, které ve struktuře těla drží kosti pohromadě, nikoliv opačně. Tělo je nesmírně inteligentní a nedáme-li mu možnost k "opravě", neumožníme-li vytvoření vhodného prostředí pro obnovu správné funkce svalů, „opraví“ se svaly sami, leč bohužel způsobem, který vytvoří částečně či plně nefunkční sval a tím ovlivní postoj.
Svalová tkáň respektive buňka potřebuje ke své obnově udržovat stálý kontakt s vedlejší buňkou. Je-li uspořádání svalových buněk narušováno (např. nevhodným pohybem svalu), dojde k narušení celkového procesu přirozené regenerace a obnovy svalu. To ve většině případů vede ke stavu permanentního (chronického) zánětu. Ten pak brání snaze těla přirozeně bolavé místo uzdravit.
Svaly fungují na principu „klouzavých vláken“ tak, že se vlákna zasouvají (vklouznou) jedno do druhého. Díky tomuto systému se mohou smršťovat (jak se vlákna zasunou jedno do druhého, sval se zkrátí, čímž zvětší svůj objem a ohne kloub) a aktivně uvolňovat (vlákna kloužou ven jedno z druhého, sval se protáhne a umožní natažení). Nejsou-li svalová vlákna přirozeně obnovována (např. díky chronickému zánětu v poškozené tkáni svalu), ztrácí svou kluznou kvalitu a jejich činnost je omezena.
Pro obnovu funkčnosti poškozené tkáně potřebuje sval 6 týdnů a toto období nelze nijak významně zkrátit, neboť to je délka trvání fyziologického procesu v těle. Tento úzdravný proces však může být podpořen jednak pomocí vhodného pohybového režimu, a druhak pomocí manuální terapie např. myoterapie, která vlákna uvolní, posílí a umožní získání jejich přirozené integrity a flexibility.
Říká se, že zlomená kost je po zahojení ještě silnější. To samé lze říci o svalech, bohužel však ve zcela jiném kontextu. Obnova bude sice pevná, ale nevhodný způsob úzdravy zanechá na tkáni nepružnou jizvu, která bude pohyb brzdit.
Abychom si to dokázali lépe představit pojďme si proces úzdravy svalu ukázat na úzdravě řezné rány např. na ruce, když se řízneme. První k čemu dojde je krvácení, poté co krevní destičky zastaví krvácení, začnou se tvořit nové buňky, což se projeví coby křehký stroupek, a podle velikosti rány postupně velmi robustní strup, pod kterým se po zahojení vyloupne větší či menší jizva. Dochází-li k častému narušení strupu např. tím, že je rána v místě, které je v často namáhaném místě, nebo nás rána svědí a mi si ji stále drbeme čímž strup poškodíme, pak jizva, která se pod strupem formuje bude mnohem větší. To samé se děje pod povrchem v těle, ve svalové tkáni, dojde-li v ní k drobnému poranění. Je proto důležité, aby při poranění svalu byla prováděná vhodná péče s velmi opatrným a vhodným svalovým cvičením. Správná péče a vhodný pohybový režim zároveň zajistí, že jizva bude co nejmenší a především funkční (každá jizva má tendenci se stahovat) a umožní maximální pohyb svalu.
Často se setkávám s psy, kteří mají viditelný pohybový problém bez zjevné příčiny. Postup nejčastěji probíhá tak, že majitel vezme psa k veterináři, kde je proveden rentgen. Je-li vše čisté a dojde-li veterinář k názoru, že pes je z fyziologického hlediska v pořádku doporučí klidový režim, případně aplikuje léky proti bolesti s tím, že se pravděpodobně jedná o nějakou drobnost, která odezní sama. Jedná-li se o situaci např. po srážce s automobilem, nebo kdy pes odněkud spadne, třeba z nějaké překážky apod., je doporučeno, respektive, provedeno vyšetření pomocí magnetické rezonance. Pokud ani toto vyšetření nepřinese specifický výsledek a konkrétní diagnózu má se za to, že je vše v pořádku. Pes dostane léky na bolest a klidový režim na 2-4 týdny a tím je vše považováno za vyřešené. Bohužel poškození svalu a ostatních přilehlých měkkých tkání, které je v podobných případech ve větší, či menší míře zcela jisté, může vytvořit masivní a často devastující dysfunkci pohybového aparátu měsíce a někdy i roky později.
Proto jste-li svědky, že váš pes měl nehodu ať už třeba srážka s jiným psem při hře, šlápnutí do díry a následný kotrmelec nebo i obyčejné uklouznutí na dlaždicích, vždy zvažte možnost svalového poranění, stejně jakoby se jednalo o kost či jiné poranění na těle. Zvláště pak, jste-li se svým psem sportovně aktivní. I svaly potřebují vhodnou péči k obnově. Zvažte proto návštěvu psího myoterapeuta či fyzioterapeuta.
Drobná rada na závěr. Stane-li se vám, že jste svědky byť i drobné nehody např. na cvičáku, při tréninku, nebo na vycházce v lese, ošetřete poraněnou oblast co nejdříve ledem či něčím chladivým (ideální je ihned bezprostředně, nemáte-li však možnost sehnat něco chladivého v daný okamžik, pak co nejdříve po příjezdu domů). Chlazení provádějte následně: vždy na minutu či dvě přiložte něco chladivého na danou oblast, pak nechte pár minut - dvě, tři - místo bez chlazení, aby se tkáň opět ohřála a znovu na minutu či dvě přiložte chlazení. Střídání chladu a tepla je důležité, neboť zabrání podchlazení daného místa a pomůže k rychlejší úzdravě případné pohmožděniny či jiného poranění. Provádějte 15-20 minut a za hodinku můžete zopakovat.