Jste-li milovníci jahod jako já a Love a nemáte trpělivost čekat až zčervenají ty na zahradě, začněte společnou ochutnávkou ze supermarketové nabídky. Jahody jsou totiž takový drobný červený zázrak plný vitamínů, minerálů a celé řady zdraví prospěšných živin, kterým se říká flavonoidy.
Ovoce srdce - tak překrásně říkají jahodám Indiáni aniž by k tomu potřebovali vědecké poznatky o obsahu vysokého množství látek (pelargonidin, kyselina ellagová, ellagitaniny a prokyanidiny) prospívajících kardiovaskulárnímu systému. Díky spojení s přírodou Indiáni věděli, že jahody mají na funkci srdce ten správný vliv.
Přínosem pro srdíčko však výčet kvalit jahod zdaleka nekončí. V těle působí jahody antibakteriálně tzn. že jsou skvělou ochranou proti nevítaným hostům v podobě bakterií. Zlepšují přísun krve a kyslíku do svalů, fungují coby prevence mrtvice a onkologických onemocnění. Vlastně by se dalo říct, že jahody jsou takovou vitamino-minerální bombou. Z vitamínů obsahují hned celý začátek abecedy: vitamin A, řadu vitamínů ze skupiny B, včetně kyseliny listové, vitaminy C, E a Cholin. Minerály jsou pak zastoupeny železem, hořčíkem, zinkem, sírou, fosforem, mědí, vápníkem, selenem, manganem, nebo draslíkem a dokonce obsahují i některé méně obvyklé minerály jako je bor, kobalt, molybden či fluor.
Nejnovější studie ukazují, že jahody patří k silným antioxidantům, snižují oxidační stres, zmenšují záněty v těle a zlepšují funkci cév.
Jsou bezpečné i pro naše psí kamarády, neboť příznivě ovlivňují jejich zažívání. Obsahují vlákninu důležitou pro výživu přátelských bakterií ve střevě a z tradiční čínské medicíny víme, že je-li zdravý zažívací trakt, prospívá naše psí dítko fyzicky i psychicky. Jahody mají navíc nízký glykemický index, tzn. že nezvyšují hladinu cukru v krvi. Tím nezatěžují slinivku a mohou tak být vhodným ovocem pro psy se špatnou funkcí slinivky. Pokud si nejste jisti, poraďte se s vaším veterinářem.
Ale POZOR! Je mi jasné, že se celá řada milujících psích rodičů řekne: "tak to já tomu svému Alíkovi či Fifince dopřeju". Nezapomínejte, že i přesto, že všeobecně jahody psům chutnají, tvoří ovoce pouhé 1% z celkové denní krmné dávky a méně je někdy více! Máte-li německou dogu s denní krmnou dávkou přirozené stravy kilo dvacet, ovoce bude tvořit cca 12 gramů denně, což je doslova pár jahůdek. Jezevčík by si pak měl vystačit s jednou či dvěma malými jahůdkami.
A to nejlepší na konec. Nejnovější poznatky vědců ukazují, že flavonoid zvaný fisetin, který byl zkoumán především pro své antioxidační a protizánětlivé vlastnosti přispívá ke zpomalení stárnutí, neboť dokáže eliminovat až 70% stárnoucích buněk, aniž by jakkoliv poškodil zdraví těch normálních. A hádejte co? Přesně!!! Jahody obsahují zvýšené množství tohoto flavonoidu. Studie prováděné na myších prokázaly prodloužení délky života o 10% u myší, které dostávaly fisetin. Rovněž se u těchto myší významně snížily projevy potíží spojovaných se stárnutím organizmu.
Příroda má ráda rozmanitost a pestrost. To samé platí o stravě našich psů i nás lidí. Dopřejte si společné občasné mlsání. Stačí tu a tam jahůdka podle velikosti hafíka, a přesto, že jsou jahody malý červený zázrak plný živin, neměly bychom mít tendenci nahrazovat jimi další důležité složky jídelníčku, či v dobré víře zvířeti prospět, "překrmovat" naše psy jedním druhem s tím, že "je to zdravé a zdraví prospěšné". Žádný doplněk stravy, žádná potravina nemůže nahradit pestrou a vyváženou stravu.
A NEZAPOMÍNEJTE! Vy jste tím, kdo zná své zvíře nejlépe. V potřebách svého zvířecího společníka se vždy řiďte svým srdcem, naslouchejte své intuici, svému vnitřnímu hlasu.