Při průjmech u psů pomůže šlemový vývar ze lněného semínka. Připravíme jej svařením 1 lžíce semínka v hrnku vody. Přivedeme k varu a vaříme 5-10 minut. Poté semínka scedíme a vzniklý šlem bez semínek přidáváme do stravy.
Podáváme cca 7-10 dnů.
Dávkování:
Malá plemena cca 1/2 dcl denně
Střední plemena cca 1dcl denně
Velká plemena 1,5-2dcl denně
Podáváme-li semínka v "syrovém" stavu, je třeba je rozemlít např. v kávomlýnku, aby tělo využilo maximum živin v nich obsažených.
Krmíte-li přirozenou stravou (BARF) pak můžete do denní dávky přidávat tu a tam mleté či drcené semínko.
Moje hafina Love dostává každý den semínkový mix, který si namelu vždy na cca týden dopředu. Namletá semínka mají tendenci rychleji žluknout, jako např. právě lněné semínko či mák. Např. u lněného oleje, je-li dobře skladovaný v tmavé lahvi a v lednici je doba trvanlivosti maximálně 3 měsíce od data výroby. Proto podáváte-li lněný olej dbejte na kvalitu oleje (kupujte pouze od ověřených výrobců), věnujte pozornost datu výrobu a kupujte pouze malá balení, abyste je stihli spotřebovat.
Moje oblíbená směs semínek:
2 díly lněného semínka
1/2 dílu bazalkového
1/2 dílu chia semínka
1/2 dílu máku
1/4 dílu konopného semínka
1/4 dílu ostropestřecového semínka
Na hrnek směsi polévková lžíce kurkumy.
Semínka semlít na konzistenci mouky. Přidáváme do stravy hafana v množství 1% z celkové denní dávky stravy psa, tzn. při 100g stravy denně 1g semínek (cca 1/4 lžičky) při 1kg potravy denně 10g směsi (cca 2 polévkové lžíce).
Krmíte-li granulemi, pak můžete udělat třeba domácí pamlsky, do kterých semínka přidáte, nebo udělat semínkové krekry, na kterých si můžete pochutnávat společně. Budete-li podávat coby pamlsek, pak nezapomínejte, že "dobrého pomálu". Ve stravě má být pestrost a semínka, případně ořechy (kromě makadamiových, které mohou u psů způsobovat zažívací potíže) jsou pouze malou částí denní krmné dávky. Neměly bychom mít tendenci nahrazovat jimi další důležité složky jídelníčku či v dobré víře prospět "překrmovat" naše mazlíky s tím, že "je to přeci zdravé". Vždy je třeba rovnováha.
A NEZAPOMÍNEJTE! Vy jste tím, kdo zná své zvíře nejlépe. V potřebách svého zvířecího parťáka se řiďte svým srdcem, naslouchejte své intuici, svému vnitřnímu hlasu.