Nenechte si ujít nové články a informace ze světa zvířat, jejich zdraví a komunikace s nimi.                                     Buďme v kontaktu:
Krásná čarodějka - pro lepší život našich zvířat
  • HOME
  • Vzdělávání
    • Semináře >
      • Když zvířata hovoří I. . . . aneb jak jim porozumět
      • Práce se strachem
      • Skenování těla a práce s nemocemi u zvířat
      • Spiritualita a magie zvířat
      • Mystika mýtických zvířat
      • Když zvířata hovoří II.
      • Cesta zrození a smrti
    • Tipy pro delší život zvířat >
      • . . . pomocí stravy
      • . . . pomocí péče
    • Příroda je magická
    • Zdravý pohyb a zdraví psů
  • Služby
    • Komunikace se zvířaty
    • Myoterapie >
      • Máte zájem o terapii?
    • Přirozená strava u psů
  • Komunikace se zvířaty
    • Co je komunikace se zvířaty?
    • Proč komunikovat se zvířaty?
    • Denní pětiminutovka
    • Meditace s Wynter Worsthorne
    • Návod jak komunikovat se zvířaty
  • O mně
    • Moje láska - Německá doga >
      • Nikita
      • Kačenka
    • Bílí lvi >
      • Pocta lvu
      • Moje cesta do Afriky
  • E-shop
  • Kontakt
  • Informace o zpracování osobních údajů

Lněné semínko - superpotravina pro vašeho psa

8/23/2022

0 Comments

 
Picture
Přesto, že semínka a ořechy tvoří pouze 1% z celkové denní dávky psa jsou velmi důležitou složkou, neboť obsahují cenné živiny. Mocným pomocníkem je lněné semínko, které je často zmiňováno jako #superpotravina.
​Při průjmech u psů pomůže šlemový vývar ze lněného semínka. Připravíme jej svařením 1 lžíce semínka v hrnku vody. Přivedeme k varu a vaříme 5-10 minut. Poté semínka scedíme a vzniklý šlem bez semínek přidáváme do stravy. 
Podáváme cca 7-10 dnů.


Dávkování:
Malá plemena cca 1/2 dcl denně
Střední plemena cca 1dcl denně
Velká plemena 1,5-2dcl denně

Podáváme-li semínka v "syrovém" stavu, je třeba je rozemlít např. v kávomlýnku, aby tělo využilo maximum živin v nich obsažených.

Krmíte-li přirozenou stravou (BARF) pak můžete do denní dávky přidávat tu a tam mleté či drcené semínko.
Moje hafina Love dostává každý den semínkový mix, který si namelu vždy na cca týden dopředu. Namletá semínka mají tendenci rychleji žluknout, jako např. právě lněné semínko či mák. Např. u lněného oleje, je-li dobře skladovaný v tmavé lahvi a v lednici je doba trvanlivosti maximálně 3 měsíce od data výroby. Proto podáváte-li lněný olej dbejte na kvalitu oleje (kupujte pouze od ověřených výrobců), věnujte pozornost datu výrobu a kupujte pouze malá balení, abyste je stihli spotřebovat. 

Moje oblíbená směs semínek:
2 díly lněného semínka
1/2 dílu bazalkového
1/2 dílu chia semínka
1/2 dílu máku
1/4 dílu konopného semínka
1/4 dílu ostropestřecového semínka
Na hrnek směsi polévková lžíce kurkumy.

Semínka semlít na konzistenci mouky. Přidáváme do stravy hafana v množství 1% z celkové denní dávky stravy psa, tzn. při 100g stravy denně 1g semínek (cca 1/4 lžičky) při 1kg potravy denně 10g směsi (cca 2 polévkové lžíce).
 
Krmíte-li granulemi, pak můžete udělat třeba domácí pamlsky, do kterých semínka přidáte, nebo udělat semínkové krekry, na kterých si můžete pochutnávat společně. Budete-li podávat coby pamlsek, pak nezapomínejte, že "dobrého pomálu". Ve stravě má být pestrost a semínka, případně ořechy (kromě makadamiových, které mohou u psů způsobovat zažívací potíže) jsou pouze malou částí denní krmné dávky. Neměly bychom mít tendenci nahrazovat jimi další důležité složky jídelníčku či v dobré víře prospět "překrmovat" naše mazlíky s tím, že "je to přeci zdravé". Vždy je třeba rovnováha. 

A NEZAPOMÍNEJTE! Vy jste tím, kdo zná své zvíře nejlépe. V potřebách svého zvířecího parťáka se řiďte svým srdcem, naslouchejte své intuici, svému vnitřnímu hlasu. 

​

0 Comments

Mrkev - oranžový drahokam

8/23/2022

0 Comments

 
Picture
Mrkev, a kořenová zelenina jako taková, patří jednoznačně k zelenině, která stimuluje a podporuje funkci ledvin. Rovněž obsahuje tzv. polyacetyleny, organické sloučeniny, které pomáhají odstraňovat z těla mykotoxiny (tělu toxické látky produkované plísněmi a houbami), které se bohužel mohou vyskytovat v některých průmyslově vyráběných krmivech pro zvířata (na stránkách FDA naleznete druhy krmiv, kde byly mikotoxiny prokázány).
​

Dopřejte svému psovi tento oranžový poklad nejlépe lehce tepelně upravený zakápnutý nějakým kvalitním olejem, třeba dýňovým, kokosovým či ostropestřecovým. Zelenina by měla tvořit 7-10% z celkové denní dávky psa.

Vyzkoušejte restovanou mrkvičku, kterou moje německá doga Love miluje a od mých klientů mám potvrzeno, že takto připravenou ji snědí i psi, kteří jinak zeleninku nemusí.

Budete potřebovat: mrkev, sádlo (můžete nahradit jiným tukem, který odolává vysokým teplotám např. kokosový olej, olivový olej, ghee), vodu.
Množství mrkve volte podle vlastního uvážení tzn. menší množství, pokud ji budete podávat jako mlsku tu a tam, nebo o něco více v případě, že bude součástí denní krmné dávky (zde se množství odvíjí od váhy psa a množství denních aktivit).
Mám vyzkoušeno, že takto připravená mrkev vydrží v lednici 2-3 dny, takže si ji můžete připravit dopředu.

Oříšek sádla nechte rozpustit v pánvi či hrnci. Množství sádla (tuku) dejte podle množství mrkve. Na 1/2 kila mrkve cca polévkovou lžíci. Používáte-li jiný tuk např. kokosový olej, olivový olej, máslo, ghee množství je obdobné. Přidejte nastrouhanou mrkev a přilijte trochu vody, jen tak, aby pokryla dno pánve. To proto, aby se mrkev nepřipalovala, ale pěkně se tak jako "restodusila" a pustila vitamín A. Na 1/2kg mrkve přidávám cca 1/2dcl vody. Občas promíchejte. Jakmile mrkev změní barvu (během cca 7-10 minut), většinou do oranžově zlaté, je hotovo.  Nechte vychladnou a svačinka je připravena. 
Při podávání můžete přidat sekanou petrželku, která rovněž pomáhá stimulovat funkci ledvin, případně posypat klíčky brokolice, které jsou přímo napěchovány živinami a antioxidanty.

Pro méně vaření si takto připravenou mrkev můžete dopřát spolu s vaším chlupatým parťákem. Stačí ji dochutit trochou soli, případně kořením, semínky, či ořechy, které máte rádi a hodí se k mrkvi (já bych volila mák, který s mrkví ladí a je rovněž bohatý na živiny) a můžete si dopřát svačinku spolu s vaším hafíkem. 

0 Comments

Jablíčko místo piškotů

8/23/2022

0 Comments

 
Přírodní poklad zvaný quercetin. Skvělý polyfenol využívaný při léčbě alergií u psů. Výzkum zjistil, že tento super antioxidant, který má silné protizánětlivé účinky a reguluje imunitu, je takovou fytochemickou supersílou, která předchází a zpomaluje vývoji degenerativních onemocnění a to vše nad rámec svých kvalit přírodního antihistaminika. Kromě borůvek a bobulovin ho obsahují také jablka. Vyměňte piškoty za plátky či kostičky jablka a přispějete k lepšímu a delšímu životu vašeho hafíka.
Picture
0 Comments

Sardinka - malá ryba s velkým obsahem živin

8/23/2022

0 Comments

 
Picture
Malá ryba s velkým obsahem zdraví prodlužujících živin! SARDINKA.
Díky obsahu vitaminu B12 je jednou z potravin, která přispívá k dlouhověkosti našich hafanů. Kromě B12 obsahuje Omega 3, vitamin D, stejně jako celou řadu zdraví prospěšných minerálů. Love dostává 3 až 4 krát týdně pár syrových sardinek a moc si to pochvaluje 
, ale klidně můžete koupit plechovku sardinek, ideálně ve vlastní šťávě, zpestřit jídelníček vašeho hafana a přispět tak k lepšímu zdraví.

0 Comments

Brokolice - nabitá antioxidanty a vitamíny!

8/23/2022

0 Comments

 
Picture
Skvělá zelenina pro naše psí miláčky. Kromě toho, že je plná vlákniny, která je velmi přátelská pro zažívání jak nás lidí, tak našich psích miláčků, je navíc přímo napěchovaná antioxidanty, vitamíny a látkami s protizánětlivým efektem!
Je doslova nabitá supermolekulami DIM (Diindolylmethane) a sírou, které přirozeným způsobem zvyšují či "dobíjí" hladinu glutationu, který je nezbytný pro výživu mitochondrií. DIM molekuly také pomáhají tělu udržovat zdravou hormonální rovnováhu a "uklízet" xenoestrogeny (chemické látky, 
které nejsou tělu vlastní, ale svými biologickými účinky napodobují estrogeny a zaneřáďují tělo).

Výzkumy ukazují, že DIM molekuly vyvíjejí v těle protirakovinné aktivity. 

Magie síry se v těle projevuje právě díky konzumaci brokolice. Ze síry přijímané formou doplňků bohužel lidé ani psi neprofitují, neboť se příliš rychle rozkládá.


Sílu brokolice můžete využít třeba při společném obědě z této zdravím nabité zeleniny. Hafíkovi dejte čistou brokolici a pro sebe dochuťte dle své chutě.
Malé kousky brokolice ať již syrové, či lehce upravené na páře pak můžete využít jako pamlsky. Zvláště pokud potřebuje váš pes pár deka zhubnout, je výměna piškotů za brokolici ideální způsob, jak neukázněným členům rodiny umožnit dopřávat psím miláčkům něco dobrého na zub.
​
Možná ještě lepší forma brokolice jsou brokolicové klíčky, které obsahují 100x více živin, než "dospělá" zelenina. Můžete jimi třeba posypat snídani nebo večeři vašeho hafíka. 
Já přidávám klíčky všech druhů do mixů (smoothie) s borůvkami či ovocem s nižším obsahem cukru a vždy trochu odliju Love do misky. Love to miluje ať již mixy či brokolici, neboť je od malička na přirozené stravě a je zvyklá na velkou pestrost jídelníčku. Ale ne všichni psi to tak mají.

Tvoří-li jídelníček vašeho hafana granule, pak mu zkuste brokolici nabízet po malých kouscích. Často si během času psi k zelenině najdou cestu. Pokud váš pes prostě není přítelem zeleniny, nemá smysl lámat to přes koleno.

A NEZAPOMÍNEJTE! Vy jste tím, kdo zná svého psa nejlépe a nejlépe víte, co mu prospívá, proto se řiďte svým vnitřním hlasem a mějte na paměti, že méně je někdy více a rovnováha je základem ve všech oblastech, tedy i ve stravě psa.
​

0 Comments

Borůvky - jeden z největších antioxidantů

8/23/2022

0 Comments

 
Picture
Za mě jednoznačně super potravina. Jeden z největších antioxidantů, rozumějte takový "zpomalovač" stárnutí a "udržovatel" zdraví. A kdo z nás by nechtěl, aby tu jeho hafan byl co nejdéle? Doslova stačí pár borůvek denně. Je-li váš pes na přirozené stravě (barfu), pak ovoce tvoří jen cca 1% denní dávky stravy psa, přesto živiny, které tělu psa dodávají jsou pro něj velmi důležité.

Borůvky, stejně jako ostatní bobulovité ovoce,  jsou plné nejen antioxidantů, ale mají i silný protizánětlivý účinek. Zároveň učí tělo lépe reagovat na budoucí zánětlivé procesy.
Jsou pomocníkem při onkologických onemocnění či při potížemi se srdcem. Samozřejmě nenahradí potřebnou a odpovídající léčbu, ale mohou pomoci tělu, aby se s onemocněním lépe vyrovnalo. 

Já miluji mixy (smoothie) z ovoce, zeleniny a bylin. Je to způsob, jak tělu dodat zeleninu či ovoce, které nepatří k mým favoritům, i když z hlediska výživy jsou tělu velmi prospěšné. Love, moje německá doga si je oblíbila se mnou a ty, které ji faaaakt chutnají je schopná mi i "krást" v nestřeženém okamžiku ze sklenky. Naší nejoblíbenější kombinací jsou borůvky nebo jahody, špenát, řapíkatý celer, byliny, které zrovna dá zahrada - květy měsíčku, květy brutnáku, máta, meduňka, petrželka, řeřicha květy i listy . . . představivosti se meze nekladou. Patříte-li k těm, kteří rádi experimentují, pak zkoušejte, co dá zahrada, balkon či lednice. Skvělé jsou i nejrůznější klíčky - brokolicové, z řeřichy, koriandru (ten mimochodem umí skvěle odbourávat těžké kovy z těla), hrachové, slunečnicové apod.

Patříte-li k těm, kteří potřebují přesný návod pak vyzkoušejte mix na podporu slinivky, štítné žlázy a imunity celkově: 
1/2 dcl borůvek (čerstvých či mražených)
1/2 dcl brusinek (čerstvých či mražených, pozor na sušené, ty jsou ve většině proslazované cukrem, ty nebrat)
1 - 1,5 řapíku z řapíkatého celeru (podle velikosti)
Hrnek špenátu
2 lžíce medu (případně přidat či ubrat dle chuti)
lžička skořice
1/5litru vody
Všechny ingredience dejte do mixéru a rozmixujte. Sobě dopřejte dle chuti, malému plemeni hafana cca malého panáka, střednímu velkého panáka a velkému plemeni klidně 1,5 velkého.

A NEZAPOMÍNEJTE! Vy jste tím, kdo zná své zvíře nejlépe. V potřebách svého zvířecího parťáka se řiďte svým srdcem, naslouchejte své intuici, svému vnitřnímu hlasu. 


0 Comments

Vejce - super svačinka pro vašeho psa

8/23/2022

0 Comments

 
Picture
Vajíčko lze zařadit mezi #superpotraviny, které obohatí kvalitu jídelníčku vašeho hafíka. Tělu prospěšnými látkami je přímo nabité .
Vejce patří k potravině s nejlépe využitelnými bílkovinami, navíc s obsahem významného množství vitamínů, minerálů, zdravých tuků a stopových prvků.

Podávat jej lze vařené či syrové.
Vědecké studie ukazují, že vařené vejce je jednoznačně lépe stravitelné a bílkovina z něj je lépe využitelná. Ze studií vyplývá, že u syrového vejce tělo využije 51% bílkovin, u uvařených 91%. Tepelným zpracováním, jako u všech potravin, dochází ke snížení množství a účinnosti celé řady živin.

U syrových vajec, na druhou stranu, dostane tělo veškeré dostupné živiny. I zde je však háček v podobě látky zvané avidin, obsažené v bílku. Avidin zabraňuje vstřebávání biotinu a při dlouhodobém podávání syrových vajec může dojít v těle k jeho deficitu. Vařením dochází ve strukturách avidinu ke změně, což usnadňuje vstřebávání biotinu.

A teď babo raď! Syrová či vařená?
Je to jako se vším, důležitá je rovnováha, všeho s mírou a pestrost!


Já dávám nejčastěji syrová, často celá i se skořápkou (kyselé prostředí v zažívání psa si s ní hravě poradí), někdy jen tak, vyklepnu do misky, jindy smíchám s trochou tvarohu, nebo přimíchám naklíčená semínka brokolice (další super potravina). Dávám jedno či dvě vajíčka týdně.
V jídelníčku Love nejsou však výjimkou ani vařená vajíčka, neboť ta jsou mojí každodenní snídaní již po dlouhá léta a Love si tu a tam nějaké vyžebrá.
A i když bych neměla musím prásknout, že někdy si Love sama ukradne. To když náhodou zapomenu při cestě od slepiček vajíčko někde na stole či lince, je téměř na jistotu, že si ho, v nestřeženém okamžiku ukradne a já najdu jen zbytky drobných úlomků skořápek.

A NEZAPOMÍNEJTE! Vždy se řiďte svým srdcem, zdravotním stavem svého. Vy jste ten, kdo zná svého psa nejlépe, ví co mu prospívá a co nikoliv. Není-li pro vašeho psa vejce z jakéhokoliv důvodu vhodné, pak jen proto, že se jedná o skvělý zdroj bílkovin plný živin, nestojí za to omezovat jeho životní pohodu. Žijeme v obrovské hojnosti a můžeme si vybrat z pestré nabídky dalších super potravin, které budou našim zvířatům prospívat a prodlužovat jejich život.

0 Comments
    Picture

    Šárka Janouchová

    Živé, přirozené, stravě a alternativním způsobům, které pomáhají prodloužit život zvířatům a především psů se věnuji více jak 25 let. Píšu zde o vlastních zkušenostech a věcech, které mám vyzkoušené nejčastěji na sobě a občas na lidech v mém okolí a následně i u zvířat, neboť zvířata se často cítí při nemocech a bolestech stejně jako mi lidé.
    Základem pro dlouhý a zdravý život našich zvířat je kvalitní strava, dostatek vhodného pohybu a radost ze společně strávených chvil se svými lidskými společníky. Potvrzuje to i věda zvaná epigenetika, která ukazuje, že zdraví a délku života můžeme ovlivnit ze 75% a to jak u nás, u lidí, tak u zvířat. U psů je vědecky potvrzeno, že tímto způsobem lze prodloužit život o 3-4 roky života. A to už rozhodně za trochu té námahy stojí!

    ArchÍv

    March 2023
    January 2023
    November 2022
    September 2022
    August 2022

    Kategorie

    All

    RSS Feed

Proudly powered by Weebly