Překlad článku v českém jazyce můžete číst níže.
Zdroj originál článku v angličtině
Průmysl na výrobu psího krmiva, stejně jako milující psí rodiče s dobrým úmyslem, pokračují ve své kampani přesvědčit sebe i nás všechny, že psi by měli jíst vegetariánskou či veganskou stravu. Jedním z nedávných příkladů je článek uveřejněný na PetfoodIndustry.com nadepsaný "Zdraví psi po jednom roce diety s pouze rostlinným základem", který uvádí výsledky studie řízené výzkumníky na univerzitě Western University of Health Sciences, v Kalifonské Pomoně. Autoři studie uvádí:
“Tato studie potvrzuje, že klinicky zdraví dospělí psi si udrží zdraví jsou-li po dobu 12 měsíců krmeni nutričně kompletní, komerčně dostupnou stravou, jež je tvořena rostlinným základem s hrachovým proteinem coby hlavní složkou. Dle naší dosavadní znalosti se jedná o nejdelší a komplexní studií K9PBN (canine plant-based nutrition - výživa pro psy s rostlinným základem) do současné doby.
Posouzení tělesné kondice, krve a moči, stejně jako report historie klientů, potvrzují, že během jednoho roku průběhu této studie si všichni psi udrželi fyzické zdraví. Analýzy výživových markerů v krvi potvrdily, že v případě krmení kompletně K9PBN jsou hodnoty esenciálních Amino kyselin, L-taurinu a L-carnitinu, stejně jako lipidů a ve vodě rozpustných vitamínů udrženy v normálních referenčních intervalech."
Proč někteří psí rodiče následují giganty ve výrobě krmiv dolů z útesu?
Je poměrně spolehlivé domnívat se, že obří výrobci psích a kočičích krmiv propagují myšlenku stravy založené pouze na rostlinách, oproti produktech primárně založených na mase, z jednoduchého důvodu - rostlinná strava zlepšuje jejich zisky. A víme, že jsou to především vegetariáni/vegani, kdo má zájem o bezmasou stravu pro své mazlíčky.
Je důležité, abych uvedla, že sama jsem vegetariánkou, takže opravdu rozumím a cením si rozhodnutí mnoha lidí žít veganským či vegetariánským způsobem života. Nicméně, co nikdy nepochopím je proč se tolik veganů a vegetariánů domnívá, že je v pořádku nutit svůj pohled na věc - svou osobní volbu stravování - jiným druhům.
Lidé jsou všežravci. To znamená, že naše těla umí trávit obojí - rostlinný materiál, stejně jako tkáně zvířat. Psi jsou masožraví mrchožrouti. To znamená, že jsou v první řadě masožravci a nejsou stvořeni k efektivnímu trávení rostlinného materiálu. Příroda vytvořila těla masožravců, aby prospívali na živinách, jež poskytuje maso a vnitřnosti jiných zvířat. Mrchožraví masožravci, psi, mohou PŘEŽÍT na rostlinném materiálu, ale nebudou PROSPÍVAT. Prospívat znamená vitálně růst v plném zdraví.
Masožravci musí konzumovat maso, aby byl tělu zpřístupněn jeho plný potenciál k úzdravě, a také proto, aby tělu byly poskytnuty veškeré suroviny nutné pro jeho optimální fungování. Masožravci, psy nevyjímaje, kteří jsou krmeni pouze rostlinnou stravou, nebudou žít dlouhým zdravým životem a budou je provázet zdravotní či degenerativní potíže. Je-li masožravec krmen vegetariánskou stravou, nebo býložravý králík masitou stravou, jsou zdravotní potíže nevyhnutelným výsledkem. Některé druhy jsou zdatnější k jedení biologicky nevhodné potravy než jiné (osobně to nazývám výživové zneužívání). Nicméně, velmi jemné stvoření jako je kolibřík, například, bude-li přinucen k jiné, než své evoluční stravě - nektaru, zemře během několika dní.
Psi, na druhé straně, jsou celkem odolní. Stejně jako psi, ve studii uvedené výše, krmeni pouze rostlinnou stravou po několik let, mohou trpět velmi velkou podvýživou a výživovou nedostatečností; avšak jejich těla budou degenerovat postupně v čase. Jen proto, že jsou schopni ustát výživovou nedostatečnost po různě dlouhé časové období neznamená, že se jedná o správné krmit je stravou, jež je nevhodná pro jejich druh.
Emma Bermingham, Ph.D., a senior research scientist v AgResearch v Novém Zélandu popisuje psi jako: " . . . všežraví masožravci, kteří mohou jíst širokou škálu potravin, aby přežili.
Jejich předkové lovili ve smečkách a po zabití kořisti byly konkurenční jedlíci, takže měli jen malou kontrolu nad množstvím potravy, kterou jedli. Psi jsou oportunističtí mrchožrouti.
Geneticky, psi mají kognitivní a mozkové funkce rozdílné od vlků a ostatních divokých psů. U domestikovaných psů rovněž existují genomové iniciály, které navrhují mutaci v enzymech pro trávení škrobu, umožňující psům lépe trávit karbohydráty, než jejich divocí předci."
Zmíněná mutace u enzymů pro trávení škorbu u domestikovaných psů je založena na studii z roku 2013, na kterou se velcí hráči výroby krmiv rádi odkazují. Pro více informací se podívejte na můj rozhovoru s veterinářem a spisovatelem Dr. Dough Kneuevenem, který vysvětluje, proč jsou předpoklady a závěry této studie založené na nekompletních datech a ve své podstatě jsou špatné.
Ano psi i lidé se vyvíjeli společně, oba druhy vyjadřují epigenetické změny v reakci na zemědělství (včetně zvýšení regulace produkce amylázy - enzym potřebný k trávení škrobů). Nicméně toto je jako argument pro krmení psů vegetariánsky nebo rostlinnou stravou jen velmi obtížně uspokojitelné. Ano, psi mohou konzumovat širokou variaci potravin k přežití, ale přežití je velmi odlišné od prosperity s prodloužením délky života. Optimální výživa je velmi odlišná od splnění minimálních výživových požadavků (jak předkládá průmysl s výrobou krmiv).
Dle mého názoru, průmysl záměrně posunul vnímání psů coby masožravců ke psům coby všežravcům, aby recykloval nevhodný zemědělský odpad (zahrnující slupky burských ořechů, peří a mnoho dalších zdrojů "vlákniny", které by se jinak musely vyhodit) do profitabilního krmení pro psy a kočky.
Jen proto, že psi krmení rostlinnou stravou jsou schopni zůstat na živu, je nečiní všežravci. Taxonomicky se psi řadí do Řádu šelem, Čeledi psovitých. Ti, stejně jako ostatní šelmy neumí vytvářet vitamin D ze slunečního světla, ale musí jej konzumovat ve své kořisti.
Stejně tak neumí přetvořit rostlinné omega 3 kyseliny na DHA a EPA a musí konzumovat tyto důležité esenciální oleje s dlouhými řetězci ve stravě, kterou jedí. Psi nejsou vlci, ale určitě také nejsou vegetariáni. Pro dlouhodobou pohodu musí být základem jejich stravy zdravé maso. Metabolické a psychologické následky krmení tepelně zpracovanou, vysoce rafinovanou, na obsah škrobů vysokou stravou u zvířat, která nic z toho nepotřebují, zahrnuje zvýšené riziko všech majoritních nemocí postihující psi v dnešní době. Státní agentury apelují na lidi, aby omezili spotřebu vysoce rafinovaných potravin. Proč tedy průmysl s krmivy pro zvířata trvá na tom, že pro naše chlupaté členy rodiny je to nejzdravější volba? Nejsou veganští psí rodiče schopni vidět, že záměna veganského "fast foodu" pro jejich mazlíčky není nikterak zdravější?
Psí krmivo použité ve studii uvedené výše obsahuje 57 ingrediencí. Bezmasé psí jídlo použité ve studii Western University of Healt Science byly granule v-Dog Kind Kibble. Neskutečné dlouhý seznam ingrediencí této suché formule je prvním znakem, jak mnoho ke zpracování je třeba k produkci biologicky nevhodné, ale nutričně kompletní rostlinné stavy pro masožravá zvířata:
Suchý hrách, mořské mikrořasy, síran měďnatý, hrachový protein, chlorid draselný, seleničitan sodný, hnědá rýže, sušený kořen čekanky - inulin, sulfát draslíku, ovesné vločky, cholin chlorid, kalcium iodate, bramborový protein, taurin, DL-Methionine, čirok, doplněk stravy vitamin E, sušená petržel, slunečnicový olej, doplněk stravy vitamin A, L-Ascorbyl-2-Polyfosfát, přirozená příchuť, doplněk stravy Niacin, konzervant - kyselina citronová, drcené seno vojtěšky sušené sluncem, D-kalcium pantothenát, konzervant - mix tokoferolů, sušené pivovarské kvasnice, doplněk stravy riboflavin, sušený celer, dikalcium fosfát, doplněk stravy vitamin D2, sušené borůvky, lněné semínko, Tiamin mononitrát, sušené brusinky, proso, doplněk stravy vitamin B12, sušená řepa, kalcium karbonát, pyridoxine hydrochlorid, extrakt juky, čočka, biotin, sušený salát, arašídová srdíčka, kyselina listová, L-Carnitin, quinoa, sušená mrkev, sušená řeřicha, slunečnicové lupínky, síran železnatý, sušený špenát, sůl, síran zinečnatý, extrakt z rozmarýnu.
Pro demonstraci rozdílu mezi biologicky nevhodnými granulemi výše a biologicky vhodnou masovou stravou psího žrádla je 8 položkový seznam ingrediencí receptury Green Juju Bison stravy pro psy sušené mrazem: bizoní srdce, bizoní játra, bizoní ledviny, bizoní kosti, organické listy pampelišky, organický kelp, doplněk stravy vitamin E.
Jste-li příznivcem zdravé stravy, zvláště jste-li vegetarián či vegan, je pravděpodobné, že hledáte nejčerstvější, nejjednodušší a minimálně zpracované jídlo, které lze v supermarketu najít. Z prvního seznamu je evidentní, že z důvodu "převedení" vašeho psa z masožravce na býložravce, budete muset koupit vysoce rafinované, za velmi vysokých teplot zpracované, "anti-přírodní" psí žrádlo s doslova spoustou syntetických výživových látek potřebných k umělému vytvoření nutriční dostatečnosti.
Stejně znepokojující je rovněž nízká kvalita ingrediencí využívaných v převážné většině krmiv pro psy a to včetně těch veganských. Jedná se o ingredience, které nesplnily podmínky pro lidskou spotřebu a staly se ingrediencemi v krmivech pro psy, takže úroveň glyfosfátů (roundup -poznámka překladatele), mykotoxinů a plísně ve veganských krmivech je v dlouhodobém horizontu rovněž znepokojující.
Nedopusťte, aby vaše osobní hodnoty, kterým věříte, zastínily biologii vašeho psa
Zanícený psí rodič vegetarián a vegan chce často, aby se jeho masožraví zvířecí společníci stali vegany či vegetariány. Dostávám e-maily od lidí, kteří slyšeli, že jsem veterinářka vegetariánka a věří, že je v jejich touze po přechodu jejich psa či kočky z masové stravy na rostlinnou podpořím. Jsou smutní, když zjistí, že toto nepodporuji.
Mnoho veterinářů včetně mě samotné má klienty, kteří říkají: "Krmil jsem svého psa vegansky dva roky a zdálo se, že je to v pohodě." Po několika letech léčíme tato nešťastná zvířata kvůli degenerativním onemocněním, včetně diabetu typu 2 z přílišného množství karbohydrátů, selhávání srdce kvůli nedostatku aminokyselin, neustálých zánětů z přílišného množství omega 6 kyselina a nedostatku DHA a EPA, a vážných svalově kosterních potíží z nedostatku celé řady minerálů.
Majitelé mazlíčků nutí své masožravé zvířecí společníky, aby jedli bezmasou stravu a kladou své osobní hodnoty víry ve vegetariánství a veganský životní styl před psychologické potřeby masové stravy svých mazlíčků.
Moje kamarádka Megan, veganka, nemá ráda, když používám slovo "nutit", abych popsala, co majitelé mazlíčků dělají zvolí-li krmení psů či koček bezmasou stravou. Takže jsem jí navrhla, aby nabídla svému psovi dvě možnosti - čerstvou, druhově vhodnou stravu z masa z eticky chovaného chovu a čerstvou veganskou stravu a následně pozorovala, kterou bude pes jíst. Není třeba říkat, že pes si vybral masové jídlo, což skvěle dokazuje, že krmit masožravce stravou, kterou by si pro sebe nevybral je vskutku nucení k tomu, aby přežil na stravě, u které nebylo jeho tělo stvořeno k jejímu zpracování či prospívání na ní.
Závěrem, ve skutečnosti je to pouze o používání selského rozumu a o udržení nejlepších zájmů vašeho mazlíčka coby priority číslo jedna. Jsou-li vaše osobní zvyky či filozofie v jídle tak silné, že všichni ve vaší rodině je musí následovat, pak vám doporučuji vybrat si zvířecí druh, kde potřeby péče o něj dané mu Bohem budou v souladu s těmi vašimi. Jste-li oddaným vegetariánem či veganem a nemůžete ustát pohled či dokonce myšlenku na maso, vyberte si zvířecího společníka stvořeného přírodou jako vegetariána.
Stalo-li se, že vaším mazlíčkem je králík a vyznáváte paleo životní styl, prosím nenuťte vaše masožravé zvyky vašemu zajíčkovi. Je-li vaším mazlíčkem had, nebuďte naštvaní, když odmítne salát. Chápete, co myslím. Nutit svou osobní výživovou filozofii jiným druhům, které nemají totožné biologické požadavky jako vy, není etické.
Biologicky vhodná dieta, kterou doporučuji
Cílem by mělo být napodobit stravu předků vašich mazlíčků co nejblíže, jak jen je to možné. Doporučuji krmit nutričně vyváženou stravu specifickou pro daný druh, což znamená jídlo obsahující vysoce kvalitní zvířecí protein, zdravé tuky a vlákninu s nízkým či žádným obsahem škrobu.
Nutričně vyvážená syrová či lehce uvařená domácí strava pro psy je mojí volbou číslo jedna, ale o to byste měli usilovat pouze tehdy, jste-li plně odhodláni k tomu dělat to správně. Pokud se nechcete zabývat vyváženou stravou doma, je skvělou alternativou krmení komerčně dostupnou vyváženou přirozenou stravou (pasterovanou, aby neobsahovala bakterie, je-li to vaše preference).
Mrazem sušená či sušená strava nízká na karbohydráty je druhou nejlepší volbou. Konzervovaná strava obsahující ingredience v kvalitě určené pro lidskou spotřebu je střední cesta. Avšak tyto produkty může být obtížně na trhu najít. Často měňte brandy a zdroje proteinů, abyste vyživili mikrobiom. A ujistěte se, že do stravy vašeho mazlíčka začleníte rozmanité čerstvé jídlo. Jídlo z vaší ledničky dodá kritické polyfenoly, enzymy, kofaktory a flavonoidy nacházející se pouze v syrových, nezpracovaných potravinách, proto používejte čerstvé, jedno druhové plodiny coby posyp jídla nebo pamlsky během dne.