Řeč je o pažitce. Ta patří do stejného botanického rodu jako cibule nebo pórek a u zvířat může způsobit potíže se zažíváním, stejně jako celou řadu dalších symptomů otravy.
Co na pažitku říká věda?
Pažitka patří do botanického rodu česneků. Stejně jako výše zmíněná cibule a pórek obsahuje tiosulfáty a disulfidy, které negativně ovlivňují enzym glukózo-6-fosfát dehydrogenáza (G6PD), což je enzym zapojený do výroby energie a nalézá se ve všech buňkách včetně červených krvinek a pomáhá je chránit před některými vedlejšími produkty buněčného metabolismu. Tiosulfáty a disulfidy tak způsobují tvorbu reaktivního kyslíku a kyseliny mléčné, stejně jako poškození hemoglobinu, což vede k hemolytické anémii.
Podle Toxikologické encyklopedie pozření pažitky stejně jako cibule či pórku může u zvířat způsobit podrážděný žaludek, selhávání ledvin, slabost, neschopnost vstát, anémii, zežloutnutí tkání, bledou mukózní membránu. Symptomy otravy se navíc nemusí projevit hned a dokonce to může trvat i několik dní, než se projeví.
Máte-li tedy podezření, že váš mazlíček nějakým nedopatřením snědl pažitku, volejte či navštivte veterináře.
Pěstujete-li pažitku někde na okenním parapetě, raději ji umístěte z běžného dosahu tlapek vašich mazlíčků.
Nemyslím si, že bychom dávali našim zvířecím společníkům do jídla pažitku, leč z vlastní zkušenosti vím, že pokud nejsem pozorná a neuklidím jídlo ze stolu či linky, Love využije mé nepřítomnosti a prostě a bez velkých obtíží se obslouží sama. Ano máte-li velké plemeno, rozumějte s dostatečnou výškou, pak je obezřetnost rozhodně na místě ;-). Avšak buďte opatrní bez ohledu zda máte velkého či malého hafíka.
PS.: Tip pro zahrádkaře a milovníky růží. Zasadíte-li pažitku, cibuli nebo česnek (třeba okrasný) v blízkosti růže, bude se jim vyhýbat plíseň.