Nenechte si ujít nové články a informace ze světa zvířat, jejich zdraví a komunikace s nimi.                                     Buďme v kontaktu:
Krásná čarodějka - pro lepší život našich zvířat
  • HOME
  • Vzdělávání
    • Semináře >
      • Když zvířata hovoří I. . . . aneb jak jim porozumět
      • Práce se strachem
      • Skenování těla a práce s nemocemi u zvířat
      • Spiritualita a magie zvířat
      • Mystika mýtických zvířat
      • Když zvířata hovoří II.
      • Cesta zrození a smrti
    • Tipy pro delší život zvířat >
      • . . . pomocí stravy
      • . . . pomocí péče
    • Příroda je magická
    • Zdravý pohyb a zdraví psů
  • Služby
    • Komunikace se zvířaty
    • Myoterapie >
      • Máte zájem o terapii?
    • Přirozená strava u psů
  • Komunikace se zvířaty
    • Co je komunikace se zvířaty?
    • Proč komunikovat se zvířaty?
    • Denní pětiminutovka
    • Meditace s Wynter Worsthorne
    • Návod jak komunikovat se zvířaty
  • O mně
    • Moje láska - Německá doga >
      • Nikita
      • Kačenka
    • Bílí lvi >
      • Pocta lvu
      • Moje cesta do Afriky
  • E-shop
  • Kontakt
  • Informace o zpracování osobních údajů

MED - Zdroj okamžité energie

1/21/2023

0 Comments

 
PictureFoto: Pixabay via Pexels
Dokonale sladký, okamžitý zdroj energie!
MED
Kromě toho, že se od nepaměti používá coby přírodní sladidlo, bychom
měli vědět, že tento zlatý zázrak má silně protizánětlivé účinky. Zároveň působí jako antioxidant a dokáže účinně bojovat s bakteriemi a plísněmi.

Je zdrojem celé škály výživových prvků, díky čemuž má vysokou výživovou hodnotu. Je zásobárnou nejen minerálů - draslíku, sodíku, vápníku, hořčíku, železa, fosforu, síry, manganu, zinku či mědi, ale také enzymů, aminokyselin, organických kyselin, vitamínů skupiny B, vitamínu C, biotinu či kyseliny pantetonové.
​
Obsahuje velmi prospěšné látky, kterým říkáme fytonutrienty. Látky, které nalezneme v rostlinách, a jejichž funkcí je ochraňovat rostliny proti houbám, virům a jakýmkoliv škodlivým látkám prostředí. Stejný přínos mají i pro nás či naše čtyřnohé miláčky pokud do jejich jídelníčku zařadíme čajovou lžičku, či lžíci medu (podle velikosti hafana). Love dostává po snídani lžíci a přiznám, že někdy i dvě.  

Pokud jste s vaším hafanem aktivní, pak med může být skvělým zdrojem okamžité energie pro svaly psa třeba během psích závodů, nebo při nějakém výšlapu do hor.

Přínosy, o kterých zde píšu nalezneme u opravdu kvalitního, přírodního medu. Proto kupujete-li med v obchodě čtěte pozorně etiketu. Bohužel velké množství obchodů nabízí průmyslově vyráběný med, který je, kvůli prodloužení doby spotřeby, tepelně zpracováván, čímž dochází ke ztrátě většiny léčivých látek. Průmyslově vyráběný med také často obsahuje antibiotika a jeho výroba je velmi nešetrná nejen k přírodě, ale především k včelkám samotným.

Dejte si tu práci a najděte si vlastní zdroj medu někde ve vašem okolí. Najděte si včelaře, pro kterého je včelaření koníčkem, který se včelám věnuje svým srdcem a včelařství je jeho posláním. Takový med totiž chutná neporovnatelně. Musím říct, že každý rok se těším na várku medu. Těším se jaký bude, jakou bude mít chuť a s možná až blaženou posvátností nořím lžičku, abych ochutnala to boží včelí dílo. Každý rok mám pocit, že je vždy ještě lepší, než ten z loňského roku. Slovo, které jeho chuť nejlépe vystihuje je BOŽSKÝ!
Pokud je 
pro vás hledání včelaře už moc práce, pak nakupujte med v menších obchůdcích, kde tuto práci výběru lokálních včelařů udělají za vás. Podpoříte tím nejen práci včelařů, kterým na včelách a přírodě záleží, ale budou vám vděčné včelky, o které je díky láskyplné péči včelaře postaráno a  v konečném dílu i příroda, která díky práci včelek rozkvétá a může znovu a znovu rozkvétat, plodit a vydávat nám své bohatství.

0 Comments

Domácí vývar v zimě zahřeje nás i naše hafany

1/13/2023

0 Comments

 
PictureFoto: Pew Nguyen via Pexels
Procházíme obdobím zimy. Podle tradiční čínské medicíny je v lednu nejzatíženějším orgánem močový měchýř v únoru pak ledviny. Funkcí močového měchýře je shromažďování a vylučování moče, "odpadní" tekutiny produkované ledvinami.
Určitě nebude žádným překvapením, že pro dobré fungování a posílení jak ledvin, tak močového měchýře je zásadní dostatek tekutin, a to jak u nás lidí, tak i u našich čtyřnohých chlupatých psích kamarádů.
Z mé zkušenosti musím říct, že příjem tekutin u psů je tak různý, jak u nás lidí. Jedni pijí v průběhu celého dne, jiní se celý den nenapijí, a když přijde páník domů, vypijí celou misku. Třeba moje předchozí doga Nikita se napila jen v těch největších letních vedrech a to ještě poté, co nějakou dobu chytala na zahradě sluneční bronz na svou dokonale černou srst. Její den proto, začínal sklenkou vody či bylinkového čaje s trochou piškot. Love, moje současná dogouší společnice je na tom jen o maličko lépe a tu a tam svou tlamku v misce s vodou smočí, leč také to není nic závratného.

Velmi, velmi zjednodušeně lze říci, že psi, kteří jsou na přirozené stravě (maso, vnitřnosti, kosti, zelenina atd.) pijí, díky obsahu vody ve stravě méně, než psi, kteří dostávají granule (tedy suchou stravu). Ale jak jsem již napsala, je pitný režim psů velmi individuální a není asi třeba uvádět, že miska s čistou vodou by měla být pro psa vždy dostupná. 

Chceme-li v tomto chladném zimním období podpořit močový měchýř a ledviny, ať už nás či ten psí, můžeme si společně s naším hafíkem dopřát zeleninové šťávy z odšťavňovače např. červenou řepu, jablíčko, řapíkatý celer, mrkev. Love tyto nejrůznější zeleninovo-ovocné mixy miluje. Nemáme sice odšťavňovač, ale prostě to vše naházím do mixeru a rozmixuji s trochou vody, někdy přidám citron s medem, jindy trochu skořice. Prostě podle chuti.
Leč ne každý hafan je příznivcem zeleniny či ovoce. A to může být příležitost pro vývary.
U nás doma je vývar během zimy stále aktuální. Většinou o víkendu uvařím plný hrnec, který máme na celý týden. Teplým vývarem u nás začíná den. Co se nevypije, namrazím do pevných plastových kelímků po tvarohu (pro jejich optimální velikost) a dle potřeby jen vytahuji než jdeme spát z mrazáku, a ráno na nás čeká vývar v pokojové teplotě, který v zimě ještě přihřívám.
POZOR! Z uvařených kostí oberte maso a kosti vyhoďte. Tepelně zpracované kosti mění svou strukturu a jsou pro psa nebezpečné!

Většinou dělám rychlý vývar. Rychlý proto, že vše dám rychle do hrnce. Celá příprava zabere 5-10 minut), a pak jen nechám na plotně vařit. Vývar je pro celou rodinu (lidi i zvířata). Já dávám buď kuřecí nebo krůtí stehna, případně hovězí žebra nebo celou slípku (je-li k mání), ale určitě lze použít např. kuřecí skelet, morkové kosti, vepřové apod. Do 7litrového papiňáku dávám cca 1-1,5 kg masa a kostí, 1 větší bobkový list (nebo 2 menší), 4-6 kuliček nového koření, lžíci octa (může být i lžíce citronu), cca 5 litrů vody. Vše nechám cca 20 minut stát, aby ocet "vnikl" do kostí a pomohl při vaření uvolnit živiny a látky, které po vychladnutí dávají vývaru želatinovou strukturu. To je přesně to, co dělá dobře zažívání. Po cca 20 minutách (když zapomenu je to klidně i hodina) dám papiňák na plotnu vařit. Podle času vařím buď krátce na velký plamen 20-50 minut (podle druhu masa), či velmi pomalu na ten nejmenší plamen cca 5-8 hodin. Někdo doporučuje vařit i 10 hodin tzv. tažený v normálním hrnci nebo ve speciálním hrnci na tažený vývar. 

Vaříme-li kosti dostatečně dlouho uvolní se z nich kolagen, kyselina hyaluronová a želatina.

PictureFoto: Enesfilm via Pexels
​Mám-li čas a chuť vařit, pak používám recept na domácí vývar podle mé oblíbené holistické veterinářky Dr. Karen Becker. Je s ním o trochu více práce, ale je skvělý!

Na vývar budete potřebovat:
1 kuře z domácího chovu nebo 2-3 kuřecí skelety, případně kosti na vývar podle vašeho výběru (cca 1-1,5kg) na 4-5 litrový hrnec
1/2 hrnku nasekaného čerstvého koriandru (koriandr má schopnost odvádět těžké kovy z těla)
1/2 hrnku nasekané čerstvé zelené petržele  (hladká nebo kudrnka)
1/2 hrnku medicinálních hub (hlíva, jidášovo ucho apod. - jsou zdrojem betaglukanů)
1/2 hrnku zeleniny s obsahem síry (např. brokolice, květák, zelí, růžičková kapusta)
4 stroužky nasekaného česneku (stimuluje produkci gluthathionu, podporuje detoxikaci jater)
1 lžíce jablečného octa
1 lžíce himalájské coli

Vše dejte do hrnce, zalijte vodou. Přikryjte pokličkou a nechte 4 hodiny na malém plameni vařit (u elektrického sporáku na nízký stupeň). Po čtyřech hodinách vypněte. Po vychladnutí oberte z kostí zbytky masa a vyndejte všechny kosti. Kosti vyhoďte (tepelně zpracované kosti jsou pro psy nebezpečné) a ze zbývajícího obsahu - masa, zeleniny a vývaru rozmixujte kompaktní hladkou tekutinu (pyré). Vývar uchovávejte v lednici. Vydrží cca 2-3 dny. Z vývaru, který nespotřebujete, vytvořte jednotlivé porce, dejte do mrazáku a podle potřeby vyndejte, nechte rozmrazit na pokojovou teplotu, případně lehce přihřejte, aby byl vývar vlažný.

Kromě pitného režimu má masový vývar celou řadu dalších přínosů pro naše i psí tělo:
- Zaceluje žaludeční výstelku a tím podporuje zdravé trávení.
- Pomáhá regeneraci krevních buněk, včetně bílých krvinek díky kostní dřeni a minerálům
  obsažených v kostech. Ty jsou plné vápníku, hořčíku, sodíku a fosforu.
- Arginin a glicin - aminokyseliny obsažené ve vývaru pak pomáhají rozšiřovat cévy a detoxikovat
  tělo. Tím se zlepšuje okysličení celého těla, snižuje se tlak a hladina cholesterolu a zvyšuje
  se výkonnost.
- Posiluje kosti čímž zlepšuje funkci ledvin (ledviny souvisejí podle tradiční čínské medicíny s kostmi,
  posílením kostí mají ledviny méně práce)

0 Comments
    Picture

    Šárka Janouchová

    Živé, přirozené, stravě a alternativním způsobům, které pomáhají prodloužit život zvířatům a především psů se věnuji více jak 25 let. Píšu zde o vlastních zkušenostech a věcech, které mám vyzkoušené nejčastěji na sobě a občas na lidech v mém okolí a následně i u zvířat, neboť zvířata se často cítí při nemocech a bolestech stejně jako mi lidé.
    Základem pro dlouhý a zdravý život našich zvířat je kvalitní strava, dostatek vhodného pohybu a radost ze společně strávených chvil se svými lidskými společníky. Potvrzuje to i věda zvaná epigenetika, která ukazuje, že zdraví a délku života můžeme ovlivnit ze 75% a to jak u nás, u lidí, tak u zvířat. U psů je vědecky potvrzeno, že tímto způsobem lze prodloužit život o 3-4 roky života. A to už rozhodně za trochu té námahy stojí!

    ArchÍv

    March 2023
    January 2023
    November 2022
    September 2022
    August 2022

    Kategorie

    All

    RSS Feed

Proudly powered by Weebly