Vyrábí se lisováním jader kokosových ořechů a má vysoký obsah nasycených mastných kyselin se středním řetězcem tzv. MCT (medium chain triglyceride), což je přesně to, co ho činní superpotravinou. Například v oleji obsažená kyselina laurová, přispívá ke snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění; kyselina dekanová, jinak také nazývaná kapriová, má zase silné antivirové a antimykotické vlastnosti a pomáhá v boji proti virům, bakteriím a kvasinkám. To ocení hafani, kterým život obtěžují ušní roztoči, kvasinky či infekce. Stačí ošetřit ucho olejem jemně máznutým na prst. Co se uší týče, pak kokosový olej pomáhá i snižovat tvorbu ušního mazu.
MCT masné nasycené kyseliny jsou právě tím typem masných kyselin, díky nimž kokosový olej v těle velmi dobře metabolizuje a může se tak pyšnit označením superpotravina s léčivými vlastnostmi. Pro tělo ať již vaše či to psí je velmi snadno stravitelný.
Zařadíte-li kokosový olej do jídelníčku vašeho psa pak kromě zklidnění zažívacího systému u hafanů s citlivým bříškem dodáte tělu tolik potřebné antioxidanty pro podporu zdravého fungování buněk. Zdravé buňky znamenají správnou reakci imunitního systému vůči nevítaným hostům v podobě virů, mikrobů a jiných bacilmoribundusů. Kokosový olej rovněž přispívá ke zlepšení zdraví kostí a kloubů a pomáhá při uvolnění u psů trpících artritidou.
Vyzkoušejte jej coby zubní pastu. Během krátké doby zaznamenáte zlepšení zdraví zubů a zlepšení dechu.
Máte-li doma sportovce, pak kokosový olej můžete využít coby rychlý, snadno stravitelný, zdroj energie během závodů či při podávání vysokých výkonů psa.
Máte-li doma divocha, jako já, pak oceníte zklidňující vlastnost kokosového oleje na "šrámy z boje" s větvemi, pařezy a nejrůznějšími kládami, klacky a klacíky. Mažu jím drobné ranky a odřeniny, které si Love občas přinese z divokých her na zahradě či v lese. Komě hojení drobných poranění kůže, zklidňuje olej podrážděná místa a snižuje alergické reakce (to mám pro změnu vyzkoušeno na sobě).
Má-li váš pes příliš tuhou stolici je kokosový olej skvělým pomocníkem právě při jejím změkčení stolice.
JAKÉ MNOŽSTVÍ KOKOSOVÉHO OLEJE DÁVAT?
Rozhodnete-li se zařadit kokosový olej do jídelníčku vašeho psa, pak doporučené množství se pohybuje okolo 1/2 čajové lžičky na 10kg váhy psa denně. Začínejte s menším množstvím (cca 1/2 množstvím), podle velikosti vašeho psa a bude-li stolice ve správné pevné konzistenci můžete přidat (postupně přidávat) do odpovídajícího množství velikosti psa.
Kokosový olej je bezpečný například i pro psy, kteří mají potíže se slinivkou, neboť k jeho trávení není třeba hormon lipása produkovaný slinivkou k trávení tuků.
POZOR! Pokud však máte hafíka, který z jakéhokoliv důvodu potřebuje stravu s nízkým obsahem tuku, pak buďte opatrní a trpí-li váš pes nadváhou, či jeho tělo špatně zpracovává tuky, pak kokosový olej a oleje všeobecně používejte s velkou opatrností a ve velmi omezeném množství.
JAK VYBRAT Z MNOŽSTVÍ NABÍDEK KOKOSOVÝCH OLEJŮ NA TRHU?
Osobně preferuji oleje, a tedy i kokosový, v lidské kvalitě. Nejvhodnější je organický, za studena lisovaný. Je-li to možné dávejte přednost kokosovému oleji z udržitelných zdrojů, které neničí krajinu a půdu, a kde při sběru kokosů, ze kterých se olej lisuje, nejsou k jejich sběru nuceny a zneužívány opice (stále se tak děje např. v Thajsku). Hledejte certifikované udržitelné zdroje. Vyhýbejte se farmám s kokosovými monokulturami, neboť jakékoliv monokulturní pěstování plodin způsobuje vyčerpání půdních minerálů, snižuje biodiversitu krajiny a k plození vyžaduje nejrůznější chemické postřiky, které ještě více ničí a znečišťuje zem.
A jako vždy NEZAPOMÍNEJTE!, že méně je někdy více. Kouzlo a přínos přírodní, živé stravy, je v rozmanitosti.
VŽDY poslouchejte svůj vnitřní hlas, intuici, instinkt . . . neboť vy jste tím, kdo zná své zvíře nejlépe, a proto volte stravu a potraviny, které mu prospívají.