Asi už tušíte! Ano, řeč je o hroznovém vínu . . . a ano někteří z vás namítnou, že jej běžně svým psům dávají a vše je v pořádku.
Hroznové víno, rozinky a jim všechny příbuzné druhy jsou totiž vskutku zajímavým případem, co se bezpečnosti u psů týče. Veterinární lékaři evidují situace, kdy i malé množství hroznů, rozinek, sultánek či jiných příbuzných druhů hroznového vína způsobilo u psů silné nevolnosti. Osobně jsem byla svědkem případu, kdy si jedna bíglí slečna poctivě ukradla tři kuličky hroznového vína a během několika minut začala mít jednoznačné příznaky otravy, včetně selhávání ledvin. Dobře to dopadlo díky rychlé návštěvě veterináře. Na druhou stranu, existují psi, na které požití hroznového vína nemá žádný efekt.
Tak jak to tedy je? Co přesně se děje a jaké jsou skryté příčiny tohoto fenoménu?
V současné době nelze nic říci s jistotou, avšak Americká asociace prevence násilí u zvířat uvádí,
že: „. . .hrozny mohou být u psů toxické přesto, že přesný mechanismus zatím stále není znám“. Nově publikované výzkumy z roku 2021 uvádějí, že pravděpodobnou příčinou může být kyselina vinná, která se v hroznovém víně nachází. Jinou teorií z roku 2016 je domněnka holistické veterinářky Dr. Karen Backer, že zdrojem toxicity by mohl být pesticid zvaný cryolite, jež je aplikován na hroznové víno v průběhu pěstování.
O něco více světla na tuto otázku vrhají současné výzkumy, které pracují s teorií, že zdrojem toxicity hroznů je již zmíněná kyselina vinná. Za těmito poznatky stojí především nehoda s doma vyrobenou dětskou modelovací hmotou, která obsahovala zmiňovaný vinný kámen. Vyplývá to z článku skupiny vědců publikovaném v dubnovém čísle časopisu Journal of the American Veterinary Medical Association (Žurnál lékařské asociace amerických veterinářů) z roku2021. V rozhovoru uvádí Dr. Colette Wegenast, jedna z veterinářek tohoto vědeckého týmu, že pozřou-li psi doma vyrobenou modelovací hmotu nebo slané těsto na ornamenty, může se u nich projevit otrava draselnou solí. V rozhovoru Dr. Collette Wegenast uvádí: „Moment potvrzení přišel se zjištěním, že kyselina vinná a hydrogenvinan draselný jsou ve vysokých koncentracích unikátně přítomné v hroznovém víně a členové psí smečky jsou druhem, který vykazuje citlivost akutním selháváním ledvin právě na kyselinu vinnou. Pro potvrzení teorie, že se jedná o toxicitu hroznů a rozinek jsou prováděny další výzkumy a kyselina vinná a draselná sůl jsou stále předmětem zkoumání“.
Asi vás automaticky napadá otázka: „Jak to, že jsou tedy reakce psů na požití vína či rozinek různé?“
Vysvětlením by mohlo být množství kyseliny vinné. To se různí podle druhu hroznového vína, metody pěstování a jeho zralosti. Ve stejném rozhovoru Dr. Wegenast uvádí, že americké Centrum pro kontrolu otrav zvířat obdrželo reporty zvracení a selhávání ledvin u psích mazlíčků, kteří snědli tamarind (potravina, která se využívá nejčastěji v indické kuchyni, je obsažena v např. ve worchestrové omáčce, nebo v tzv. čatní), který obsahuje vysoké množství kyseliny vinné a vinného kamene. To významným způsobem přispívá k věrohodnosti této teorie. Přestože evidence silně ukazuje na kyselinu vinnou, je třeba provést další průzkumy, které stávající výsledky potvrdí jednoznačně.
I když tedy jednoznačnost příčiny toxicity hroznového vína není zatím prokázána, osobně bych se, v zásadě „proč tomu jít naproti“, vyvarovala mlsek v podobě hroznového vína. Proč riskovat, že zrovna právě ona kulička, dvě, tři . . . budou těmi, které způsobí v lepším případě „jen“ zvracení či průjem, v tom horším pak selhávání ledvin či dokonce smrt zvířete. Je celá řada jiných dobrot, o které se s našimi chlupatými kamarády můžeme dělit. Důležité je mít na paměti, že hroznové víno, rozinky, sultánky, nebo i kuličky bezu, které kyselinu vinnou rovněž obsahují a jakékoliv další produkty obsahující kyselinu vinnou či vinný kámen je třeba prostě a jednoduše z dosahu našich zvířat vyloučit. Nezapomínejte při tom třeba na džus z hroznového vína, nejrůznější mixy s rozinkami, pečivo s rozinkami, nejrůznější sušenky, chléb či proteinové tyčinky.