Pampelišky mám moc ráda a ne jen pro jejich krásu. Pampeliška je zdrojem mnoha, tělu prospěšných, látek. Nejvíce známou a využívanou částí pampelišky je kořen. Lze však využívat všechny její části - kořen, stonky, listy i květ. Věděli jste, že listy pampelišky jsou skvělým zdrojem vápníku? Já jsem to netušila do chvíle, kdy jsme na jednom z mých seminářů komunikovali s hadem. Ano, z komunikace s hadem jsem si odnesla, že listy pampelišek obsahují vysoké množství přirozeně vstřebatelného vápníku (kromě vápníku obsahují i vitaminy C, beta-karoten či vitamin K) a moje další pátrání mi tuto informaci potvrdilo.
Vápník je pro tělo jednou z esenciálních látek. V těle tvoří okolo 1,5% celkové hmotnosti, kde jeho největší část 99% je zastoupena v kostech. Jeho důležitost pro tělo je na snadě. Wikiskripta k významu vápníku v těle uvádí: ". . . anorganická složka kostí a zubů, faktor krevního srážení (faktor IV), tvorba kininů, regulace enzymů, uvolňování hormonů i jejich efekt, regulace excitace řady tkání, regulace uvolňování transmiterů, v kosterním svalu aktivuje troponin, tvorba tropomyosinu, čímž je aktivován aktin, v hladkém svalu aktivuje kontrakci vazbou na kalmodulin. Intracelulárně se vápník podílí na akčním potenciálu buňky, na kontrakci, na motilitě, na buněčném dělení, na strukturální integritě buňky, zvýšení glykolýzy . . .".
Časně z jara jsou listy pampelišek, alespoň pro mě, chuťově nejlepší. Mladé, drobné lístky nemají zatím hořkou chuť, kterou jsou typické starší plně vzrostlé listy, proto i během roku sbírám vždy drobnější lístky. Přidávám je nejčastěji do smoothie, která si dopřáváme spolu s mojí dogou Love, která moje bylino, zelenino, ovocné mixy - co zahrada a lednice zrovna dají - miluje.
Máte-li psa, který zeleninu či ovoce obchází velkým obloukem, pak zkuste můj životabudič. Recept, který mi "přišel" při konzultaci zdravotního stavu jedné psí dámy. Jedná se o kombinaci listů pampelišek, listové petržele (hladké či kudrnky) - obojí nadrobno nasekat, najemno nastrouhané mrkve (nejlépe organické) - vždy po jednom díle - to vše zakápnout kokosovým olejem (cca 1 polévkovou lžíci oleje na jednu decku směsi).
Tato směs působí v těle doslova jako životabudič, a protože ho stačí jen velmi malé množství denně:
1/4 lžičky u malých psů
1/2 lžičky u malých psů
1 lžička u velkých psů
dostaneme ho i do psů, kteří zeleninu berou jako něco jedovatého či nutné zlo.
Kromě posílení imunity, pomáhá pampeliška játrům s regenerací. Jsou-li v pořádku játra, udrží se ve zdravé kondici celé tělo, protože játra jsou čističkou těla. Je-li nějakým způsobem omezena jejich činnost, dříve nebo později dojde řetězovou reakcí k omezení činnosti dalších orgánů.